Kiedy mieszkamy w danej miejscowości tworzymy swojego rodzaju społeczność. Po jakimś czasie starasz się poznać swoją nową małą ojczyznę, chcesz uczestniczyć w wydarzeniach, które organizuje np. rada sołecka. Wysyłasz swoje dziecko do przedszkola, szkoły i już idąc na zebranie jesteś częścią jakiejś społeczności, która ma określone cele…

A jak to jest ze społecznością sąsiedzką? Kiedy wprowadzasz się do nowego miejsca, wszyscy Ciebie najpierw obserwują, a ty grzecznie odpowiadasz – Dzień dobry! – bo przecież tak wypada, ale jeszcze nie masz okazji poznać kogoś bliżej. Jednak to już wtedy zaczynasz przyzwyczajać się do pewnych nawyków jakie już istnieją na twoim osiedlu, czy w danej miejscowości. Ty też z czasem stajesz się bacznym obserwatorem i chcesz zrobić oczywiście dobre wrażenie. Jednak pierwsze pytania i porady kierujesz właśnie do nich, do swoich najbliższych sąsiadów.

WAŻNA JEST BRAĆ SĄSIEDZKA

A właśnie po to, abyście nie wstydzili się pójść pożyczyć szklankę cukru. Tak bardzo ważne jest sąsiedzkie zaufanie. Pewnie nie raz zastanawialiście się przed wyjazdem na wakacje, kto zatroszczy się o wasz piękny ogród lub nakarmi kota. Odpowiedź jest jedna – sąsiad lub sąsiadka. Jeśli masz dobre relacje z sąsiadami to nie będzie to żaden problem, tylko naturalna rzecz dla was wszystkich.

Wzajemne wsparcie, które okazuje się z czasem nieocenione i tak bardzo potrzebne. Pandemia pokazała jak bardzo ważne są relacje międzyludzkie. Często w mediach słyszeliśmy opowieści jak to najbliżsi sąsiedzi robili sobie wzajemnie zakupy lub kupowali potrzebne leki w aptece, ponieważ rodzina była daleko lub akurat przebywała na kwarantannie. W mniejszych miejscowościach było szczególnie ciężko, jeśli sklep był np. oddalony o kilka kilometrów dalej od miejsca zamieszkania. Słyszeliśmy nie raz o pięknych akcjach, że młodzi ludzie dosłownie zbierali zamówienia od starszych mieszkańców, aby niczego im nie zabrakło. Na tym właśnie polega brać sąsiedzką, kiedy najbliższa rodzina nie jest w stanie tak szybko nas odwiedzić.
Sąsiedzki kodeks współpracy

Jeśli chcesz utrzymać dobre relacje z sąsiadami, to pamiętaj że jesteście tylko ludźmi. Każdy z Was może mieć gorszy dzień. Jednak pamiętajcie, aby przez jedną kłótnie nie zaprzepaścić szansy na spokojny żywot w swojej okolicy. Nikt z nas nie chce mieszkać w toksycznym środowisku, a już na pewno nie obok ciągle narzekających i „wtykających nos” w nie w swoje sprawy sąsiadów. To może być zmora każdego z nas. Każdy potrzebuje zrozumienia i będzie miło z Twojej strony jeśli poinformujesz sąsiada np. o głośnym spotkaniu rodzinnym, które masz zaplanowane. Na pewno nie zaszkodzi szepnąć słówka, a będzie to oznaka szacunku do drugiej osoby. Będziesz remontował mieszkanie? Też daj znać. Kosiarka odmówiła ci posłuszeństwa, albo złamałeś wiertło? Zapytaj sąsiada, ponieważ jest tyle pozytywnych stron jeśli twoja relacja będzie bliska.

Chcesz poznać ludzi, którzy tworzą twoją sąsiedzką społeczność, to zrób pierwszy krok, zaproś ich na piknik do swojego ogrodu. Zanim przejdziesz na „Ty”, poznaj swoje otoczenie. Zwróć uwagę na panujące zasady sąsiedzkie i chociaż spróbuj się do nich w jakiś sposób przystosować. Nie musisz ze wszystkim się zgadzać i masz do tego prawo, jednak nie unoś się na pierwszym spotkaniu. Zaproponuj nowe rozwiązania i korzyści. Kulturalna rozmowa sąsiedzka przyniesie najwięcej efektów i będzie to współpraca na lata.

Marta KRAJNIAK

Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś