page-header

Wyjazd studyjny

Wyjazd studyjny dostarczy mieszkańcom (min. 40 os.; liderzy, społecznicy wiejscy) wiedzy:

  • jak wykreować autorskie przedsięwzięcia bazujące na lokalnych zasobach (przyrodniczych, historycznych, osobowych itp.),
  • w jaki sposób można twórczo połączyć dziedzictwo ze współczesnością,
  • czym jest dobro wspólne w praktyce, i jak może przyczynić się do integracji mieszkańców.

Wyjazd pozwoli mieszkańcom wyjść ze strefy „niedasizmu” i zachęci ich do szukania kreatywnych pomysłów na wspólne działania.

Odwiedzane miejsca:

Winnica Sydonia w Trzebiatowie należąca do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Miejsce czerpie z lokalnych zasobów naturalnych, a także dziedzictwa historycznego (nawiązuje do postaci Sydonii von Borck). Mieszkańcy dowiedzą się, jak krok po kroku powstawało to nieszablonowe przedsięwzięcie.

„Dworek Tradycja” w Bełcznej, produkt turystyczny, który powstał na bazie 300-letniego domu pełniącego w przeszłości szereg ról (zajazd, dom pastora, archiwum, szkoła). Produkt powstał z zamiłowania do historii i potrzeby ocalenia od zapomnienia tradycji kulinarnych. Odnalezienie przepisu z 1845 r. na tradycyjne Szczecińskie Pierniki zaowocowało włączeniem ich do oferty Dworku.

Gospodarstwo biodynamiczne „Juchowo” (prowadzone przez fundację), zajmujące się rolnictwem biodynamicznym i ekologicznym oraz kształceniem osób pracujących w gospodarstwach biodynamicznych oraz w dziedzinie środowiska naturalnego. Gospodarstwo organizuje warsztaty o tematyce proekologicznej, propaguje zdrowe żywienie ekologiczne. Ma ambicje być wzorcowym gospodarstwem biodynamicznym na Europę środkową.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy, czyli kompleks ogrodów pokazowych tworzonych od 25 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się tym, co piękne. Unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji (30 różnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 4 ha). Jest tu największy na świecie labirynt grabowy o pow. 1 ha, a w sercu labiryntu 20-metrowa wieża widokowa.

Back to top of page