To było wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością na długo zostanie a pamięci uczestników. W sobotę 25 marca odbyła się w Różańsku konferencja pod hasłem „Porozmawiamy o naszej wsi”

Podczas konferencji wystąpili świetni eksperci, pasjonaci i społecznicy, którzy podzielili się swoją unikalną wiedzą i praktycznymi doświadczeniami w zakresie angażowania mieszkańców do działań na rzecz dobra wspólnego.

  • Sławomir Doburzyński, ekspert ds. planowania strategicznego, opowiedział o tym dlaczego warto tworzyć dalekosiężne plany rozwoju wsi.
  • Kinga Rabińska, animatorka kultury, podjęła temat sąsiedzkości i międzysąsiedzkich inicjatyw.
  • Marek Schiller „oprowadził” uczestników śladem majątku klasztoru sióstr cysterek w okolicy Różańska, wszak historia lokalna może być świetnym źródłem inspiracji do wspólnych projektów.
  • Marta Krajniak, menadżerka projektów społecznych, przygotowała autorski przegląd najciekawszych wiejskich projektów i przedsięwzięć społecznych zrealizowanych w Polsce
  • Z kolei Romek Zańko, znany szczeciński podróżnik, który podróżował autostopem po Azji, udowodnił że można wybrać się na koniec świata za 100 dolarów.

Konferencja „Porozmawiajmy o naszej wsi” była nowatorskim wydarzeniem mającym na celu zachęcenie mieszkańców do współtworzenia planów rozwoju swoich wsi i aktywnego włączenia się w ich realizację. Była to prawdopodobnie pierwsza tego rodzaju konferencja organizowana w którejkolwiek ze wsi powiatu myśliborskiego. Kontakt z żywym człowiekiem i pokazanie efektów pracy innych społeczności dostarczyło mieszkańcom mnóstwa ciekawiej wiedzy i inspiracji do działania.

W wydarzeniu udział wzięło niemal 80 osób, w tym mieszkańcy Różańska, Chłopowa i Rychnowa oraz zaproszeni oficjele. Swoją obecnością imprezę uświetnili m.in. Mariusz Norsesowicz – członek zarządu Powiatu Myśliborskiego, Grzegorz Kulbicki – burmistrz Dębna oraz Piotr Sobolewski – burmistrz Myśliborza.

Relację video z konferencji można obejrzeć na YouTube.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.