Sitawka to mała miejscowość na Podlasiu w której prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Lokalna organizacja w związku z pojawieniem się licznych turystów i wycieczek w ich wiosce umożliwiła mieszkańcom dostęp do zdrowych, naturalnych i wysokiej jakości produktów spożywczych, które pochodzą z ich lokalnych źródeł.

Tak oto powstała Sitawska Spiżarnia, czyli samoobsługowy punkt pełen lokalnych przysmaków. To miejsce gdzie można znaleźć wiele świeżych produktów, takich jak jajka, mleko prosto od krowy, miód, sery, owoce, warzywa, pachnący chleb i wiele innych artykułów. Wszystkie przetwory i pozostałe produkty żywnościowe są wykonane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Część z nich pochodzi od lokalnych rolników, którzy stosują ekologiczne metody produkcji, dzięki czemu możemy zakupić zdrowszą żywność.

Wieść o Sitawskiej Spiżarni z łatwością się rozeszła do pobliskich miasteczek i bardzo szybko lodówki robią się puste, a pieczywo znika jeszcze szybciej. Jak to określają mieszkańcy, że „mieszczuchy” bardzo nas lubią. Warto zwrócić uwagę, że dodatkową zaletą tej lokalnej spiżarni jest to, że cała inicjatywa sąsiedzka to świetny przykład współpracy, który promuje zdrowe, naturalne produkty oraz wspomaga lokalną gospodarkę. Dodatkowo cały projekt bardzo estetycznie wygląda i panie z Koła Gospodyń Wiejskich dbają o wygląd produktów, ich opakowanie i cały punkt sprzedaży. Na produktach jest informacja do kiedy należy spożyć daną rzecz. Panie z koła myśląc o turystach, którzy odwiedzają ich stale, zrobiły też gadżety. Znajdziecie tam sitawskie kubki z nadrukiem i magnesy wykonane własnoręcznie.

Płatności można dokonać na miejscu gotówką lub zrobić przelew bezpośrednio na konto. Regulamin jest dostępny w widocznym miejscu, natomiast cała koncepcja spiżarni opiera się też na zaufaniu i szacunku do drugiego człowieka. Po wybraniu produktów należy po prostu zsumować kwotę i wrzucić do przygotowanej kasy. Spiżarnia jest monitorowana, jednak zasadniczo nikt nikogo nie sprawdza, czy ktoś wrzucił do kasy odpowiednią ilość monet. Samoobsługa jest naturalna i każdy wie, że taki system tam panuje. Zadowoleni klienci chętnie wracają, a lokalni mieszkańcy wyczekują upieczonego chleba.

Spiżarnia, która jest małym lokalnym sklepem przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej na temat zdrowego odżywiania, niemarnowania jedzenia i ekologicznych metod produkcji. Dzięki paniom z Koła Gospodyń Wiejskich nastąpił rozwój lokalnych przedsiębiorców i dzięki nim wspierani zostają miejscowi producenci. Klienci mają stały dostęp do zdrowych i naturalnych produktów i każda ze stron jest zadowolona. Stali „bywalcy” mają sprawdzone miejsce, a jeśli mają większe zapotrzebowanie to z łatwością mogą zamówić większą porcje danych owoców, czy warzyw. Dodatkowym argumentem będzie ekologia, ponieważ dzięki takim miejscom przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ promujemy ekologiczne uprawy.

Projekt taki jak Sitawska Spiżarnia buduje wspólnotę sąsiedzką i dzięki niej wytwarzają się silne więzi społeczne. Dzięki takim działaniom na rzecz lokalnej społeczności budujemy tożsamość wioski, mieszkańcy razem działają i przyświeca temu jeden cel, który jest dobry dla wszystkich. Umożliwiamy dostęp do wysokiej jakości produktów i możemy wpłynąć na pozytywne zmiany w naszym otoczeniu i przyczynić się do poprawy jakości życia.

Marta KRAJNIAK

Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś