Wspaniała inicjatywa we wsi Chłopowo w gm. Myślibórz zorganizowana (i dofinansowana) w ramach naszego projektu „IDEE przez wieś”.

Determinacja, zjednoczenie sił i miłość do wspólnego miejsca zamieszkania spowodowały, że mieszkańcy Chłopowa postanowili podjąć akcję sprzątania kościoła, terenu przykościelnego, świetlicy oraz terenu zielonego przy świetlicy.

Młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, sąsiedzi i przyjaciele, wszyscy pracowali ramię w ramię. Usuwali liście, gałęzie, wyrywali chwasty, zamiatali, odkurzali, szorowali, pucowali…

Wspólne działanie nie tylko dało efekt z postaci czystego otoczenia, ale również zbliżyło mieszkańców do siebie. To wspaniałe, jak „banalne” sprzątanie może stworzyć taką siłę jednoczącą i przyczynić się do wzrostu poczucia wspólnoty.

Efekty pracy są widoczne dla wszystkich. Kościół i plac przy kościele już zyskały nowy blask, a świetlica oraz teren zielony jutro zapromienieją czystością i porządkiem. Finałem inicjatywy będzie niedzielne spotkanie integracyjne połączone z poczęstunkiem.

Wieś Chłopowo staje się jeszcze piękniejsza, a każdy wolontariusz może czuć dumę i satysfakcję z wkładu w jej odnowę.

Projekt „Idee przez wieś” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.