Jeśli nie wiesz, jakie potrzeby mają wasi seniorzy, zorganizuj z nimi spotkanie, podczas którego możesz zaproponować różne rozwiązania. Daj także możliwość swobodnej wypowiedzi i nie narzucaj im swoich pomysłów, które tobie mogą wydawać się atrakcyjne. Druga strona może nie być zainteresowana, a osoby starsze mają różne preferencje odnośnie aktywności. Może to ty możesz się od nich czegoś ciekawego nauczyć. Daj im się wykazać i spraw, że będą czuli się potrzebni.
Aktywny senior +
Festyn z okazji Dnia Seniora, pikniki kultury lokalnej, warsztaty kulinarne to mogą być działania międzypokoleniowe. To doskonała okazja, aby seniorzy mogli spędzić czas w towarzystwie innych mieszkańców wioski. Zaangażuj seniorów w prowadzenie klubu czytelniczego, ponieważ seniorzy często lubią czytać i mogą dzielić się swoimi wrażeniami z innymi. Możesz zorganizować klub, w którym seniorzy będą mieli miejsce spotkań i będą mogli prowadzić dyskusje. Jeśli prowadzicie kronikę swojej wioski, to poproście najstarszych mieszkańców, aby podzielili się z wami starymi fotografiami, które będziecie mogli wykorzystać. Możecie zrobić z nich wystawę fotograficzną i wszystkich zaprosić, aby opowiedzieli swoją historię. Wysłuchajcie historii o ich życiu. Spiszcie je i dowiedźcie się, jak wyglądała kiedyś szkoła, co pamiętają z czasów wojny, jak wyglądało życie wioski kiedyś i co się zmieniło. To, co możemy się dowiedzieć od naszych dziadków, będzie miało ogromną wartość.
Zachęcaj seniorów do aktywności fizycznej, organizując spacery, zajęcia ruchowe lub wycieczki rowerowe. Możesz także stworzyć grupy wsparcia. Czasami pomoc w zwykłych rzeczach codziennych może okazać się największą wartością. Jeśli nie ma lokalnego sklepu, albo wiesz, że najbliżsi krewni starszych osób mieszkają daleko, to zaproponuj, że możesz zrobić zakupy spożywcze, odebrać leki lub pomóc dostać się na wizytę lekarską. Sama rozmowa często okazuje się podporą dla drugiej osoby. Ciężko jest nam samemu prosić o pomoc, dlatego tak ważne jest wspieranie osób starszych.
Nowe technologie towarzyszą nam w życiu codziennym i ułatwiają wiele spraw, jednak wiele osób starszych nie czuje się pewnie w obsłudze komputera czy telefonu komórkowego. Możesz zorganizować szkolenie z zakresu obsługi nowych technologii, podczas którego nauczą ich, jak bezpiecznie obsługiwać strony internetowe, korzystać z praktycznych aplikacji mobilnych lub mediów społecznościowych. Osoby starsze trudno jest przekonać do nowych rzeczy, ale trzeba pokazać pozytywne strony i możliwości, które mogą ułatwić im funkcjonowanie a przede wszystkim swobodny kontakt z rodziną zamieszkującą odległe zakątki Polski, Europy czy nawet świata.
Otoczenie, w jakim żyjemy, ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Aktywne uczestnictwo w życiu społecznym może zwiększyć niezależność osób starszych, wpłynąć na poprawę samopoczucia, kondycji psychicznej i zdrowotnej. Nasze działania mogą wiele zmienić, a seniorzy mogą dzielić się swoimi cennymi doświadczeniami. Spotkania różnych pokoleń wzmacniają poczucie wartości i szacunku dla starszych osób. Dzieci i młodzież mogą nauczyć się empatii i mieć okazję do wspólnej wymiany wiedzy. Organizowanie czasu wspólnego może mieć pozytywny wpływ na obie strony, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności i integracji pokoleń.
Marta KRAJNIAK
Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś