Gra terenowa to fascynująca forma aktywności, która polega na wykonywaniu zadań i przemieszczaniu się po terenie z określonym celem. Może mieć charakter indywidualny lub być grą zespołową. Dobrze zorganizowana gra terenowa stanowi doskonałą okazję do zapewnienia dzieciom (i dorosłym) świetnej rozrywki i na chwilę oderwania ich od elektronicznych gadżetów. Tego rodzaju zabawy rozwijają spostrzegawczość, spryt, zręczność, logiczne myślenie i zdrową rywalizację. Ponadto stanowią wyjątkową lekcję historii o własnym regionie, umożliwiając dzieciom poznanie swoich korzeni w trakcie zabawy – to jedna z najlepszych metod edukacji.

Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na grę terenową:

  1. Zwiedzanie zabytków:

Jeśli w Twojej okolicy znajdują się zabytki, możesz przygotować trasę, która prowadzić będzie bezpośrednio przez te historyczne miejsca. W każdym z tych miejsc uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące historii zabytku, odgadywać, jakie przedmioty znajdują się w zamku lub jakie rośliny rosną na dziedzińcu. Odpowiedzi na pytania historyczne można znaleźć na tablicach informacyjnych przed zabytkami lub po wcześniejszym kontakcie z właścicielami danego miejsca. Warto zaangażować lokalną społeczność – jeśli uczestnicy przekażą poprawne odpowiedzi, mogą otrzymać wskazówki do następnego zadania.

  1. Poszukiwanie skarbów:

Uczestnicy gry muszą otrzymać wskazówki dotyczące ukrytych skarbów, które wcześniej zostaną zakopane lub schowane w różnych miejscach. W każdym z tych skarbów powinny znajdować się wskazówki do kolejnych zadań oraz małe przedmioty, które uczestnicy zbierają jako amulety. Ta forma gry dostarcza uczestnikom emocji i wrażeń.

  1. Odczytywanie starych map:

Dzieci mogą odnaleźć mapy, które prowadzą do kolejnych punktów na trasie lub zabytków. Mapy mogą być schowane w różnych miejscach, takich jak butelki czy skrzynki pocztowe. Rozwiązanie równań matematycznych może wskazać numer domu, w którym znajduje się kolejna mapa. Przygotowanie takiej mapy jest czasochłonne, ale efekt końcowy na pewno zadowoli uczestników.

  1. Punkty kontrolne podczas trasy:

W takich miejscach uczestnicy muszą wykazać się sprawnością fizyczną, np. trzyosobowe grupy rywalizują o jak najszybsze pokonanie toru przeszkód. Grupa z najkrótszym czasem nie otrzymuje punktów karnych, a kolejne grupy muszą się z nimi zmierzyć. Kolejnym zadaniem może być strzelanie kamykami do celu, gdzie wytypowana osoba z grupy musi trafić każdym kamieniem w określony punkt, aby móc ruszyć dalej.

  1. Natura jako przyjaciel:

Zadania w ramach tej kategorii mogą dotyczyć roślinności. Dzieci muszą zmierzyć obwód największego drzewa w wiosce, podać jego nazwę i lokalizację. Mogą także zebrać określone rośliny, takie jak pokrzywa, babka lancetowata, koniczyna i pszenica, a następnie dowiedzieć się, jaki rodzaj zboża jest najbardziej uprawiany przez lokalnych rolników.

Warto także rozważyć zadania związane z dawnymi zakładami pracy w okolicy, odszukanie najstarszego mieszkańca w wiosce, badanie działalności lokalnych organizacji czy poznawanie historii istotnych obiektów, takich jak kościoły, kaplice czy zamki.

Organizacja gry terenowej wymaga zaangażowania ze strony organizatora, który musi odpowiednio przygotować trasę, zaplanować zadania, ukryć skrytki i dostosować poziom trudności do wieku uczestników. Jednak wysiłek ten z pewnością zostanie nagrodzony satysfakcją i wartościowym doświadczeniem. Taka gra terenowa dla dzieci „Śladami Przodków” może stać się nie tylko doskonałą zabawą, ale także inspirującą i edukacyjną inicjatywą. Wersja dla dorosłych również mogłaby stanowić fascynującą propozycję.

Marta KRAJNIAK

Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś