Chcesz działać aktywnie i zrobić coś dla swojej społeczności lokalnej, ale brakuje ci funduszy na takie działania. Wioska ma swój budżet, jednak nie zawsze wystarczy pieniędzy na dodatkowe akcje. Dlatego warto sprawdzić temat i poszukać zewnętrznego dofinansowania dla projektu, o które możecie postarać się w drodze konkursu dotacyjnego.
Dotacje i granty to nic innego jak szansa na dodatkowe fundusze na finansowanie projektów i działań, na które nie macie wystarczających środków własnych. Takie dotacje są przekazywane przez instytucja publiczne np. urzędy, rządy, agencje lub przez fundacje i organizacje pozarządowe. Dotacje są przeznaczone dla określonej grupy odbiorców, osoby ubiegające się o nie muszą spełnić szereg wymagań i spełnić określony cel. Każdy konkurs dotacyjny jest inny i może dotyczyć różnych sfer życia, dlatego na samym początku trzeba sprawdzić, czy spełniacie warunki przystąpienia do takiego grantu. Należy pamiętać, że są to środku publicznie, które przyznawane są na określony czas. Często wymagają raportowania postępów w realizacji projektu, należy się z nich rozliczyć i sprawozdać po zakończonym projekcie.
Gdzie szukać wsparcia i od czego rozpocząć przygodę z grantami?
Zanim rozpoczniecie szukać wsparcia finansowego musicie mieć pomysł na działanie i dokładnie wiedzieć co chcecie zorganizować i dlaczego. Odpowiedź sobie krótko na pytania: co?, kiedy?, gdzie?, ile to będzie kosztowało?, jak to mogę wykonać?, po co robię? i dla kogo? Sprawdź czy w twojej okolicy działają organizacje pozarządowe, które prowadzą konsultacje lub szkolenia odnośnie pisania wniosków. Bardzo często można skorzystać z darmowego doradztwa NGO, która pokieruje cię gdzie dalej szukać pomocy. Udaj się na wizytę do pobliskiego urzędu gminy i dowiedz się o możliwościach wsparcia jakie on oferuje. Tam powinieneś się dowiedzieć o możliwych konkursach dotacyjnych, w których może uczestniczyć twoje Koło Gospodyń Wiejskich, czy Ochotnicza Straż Pożarna. Informacji o konkursach dotacyjnych możesz poszukać w Biuletynie informacji Publicznej. Szukaj informacji na stronach internetowych instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Skontaktuj się z organizacjami, które prowadzą podobną działalność, bardzo często mają one doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy i mogą udzielić Ci cennych wskazówek i wsparcia.
Możliwości jest wiele!
Zachodniopomorski „Program Społecznik” z ofertą minigrantów jest Wam pewnie dobrze znany, fundusze sołeckie też nie są wam obce. Sprawdź zatem inne możliwości. Narodowe Centrum Kultury oferuje wsparcie na działania lokalne, dlatego warto odwiedzić ich stronę internetową i poszukać dokładnych informacji. Działa Fundusz Patriotyczny, są programy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Firmy takie jak Nivea, Bosman oraz inne większe przedsiębiorstwa organizują akcje wspierania inicjatyw lokalnych, w których rozdają pieniądze na działania podejmowane przez społeczników. Składanie wniosków w większości programów odbywa się elektroniczne, jednak nie martw się jeśli nie masz takich umiejętności. Generatory wniosków są bardzo intuicyjne w obsłudze. Sprawdź czy w twojej okolicy nie są organizowane spotkania informacyjne na temat nowych dotacji. Otrzymanie grantu może pozwolić na przyspieszenie lub zwiększenie skali realizowanego projektu oraz poprawę jego jakości. Proces aplikacji o granty jest czasochłonny i wymaga dużej ilości pracy i zaangażowania. W grupie jednak można podzielić się zadaniami i wspólnie pracować na formularzem zgłoszeniowym. Nie każdy otrzymuje za pierwszym razem finansowe wsparcie, jednak w przypadku dotacji nie można się poddawać. Należy próbować kolejny raz. Warto za każdym razem zrobić wszystko, aby zwiększyć swoje szanse.
Marta KRAJNIAK
Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś