W waszej miejscowości jest przystanek autobusowy, który straszy swoim wyglądem? Niestety bardzo często przemierzając Polskę możemy zauważyć taki „smutny obrazek”: przystanki, które dawno straciły sens swojego użytkowania. Bardzo często brudne, brzydkie i rozpadające się wiaty… Kto powinien o nie zadbać? Może czas wziąć sprawy w swoje ręce i nie czekać na włodarzy.
Galeria jednego obrazu
Jeśli wybierzecie się na wycieczkę do województwa łódzkiego to warto zajrzeć w rejony Poddębic do zalewu Jeziorsko. Na wycieczkę autem lub rowerem zaprasza Fundacja „Tu Brzoza”, która do 2015 roku zrealizowała projekt, który nazwała właśnie „Folkowe przystanki”, czyli galerie jednego obiektu. Na przystankach zostały przedstawione piękne malowidła, które były zainspirowane obrazami malarstwa polskiego. Na przystankach PKS można odnaleźć inspiracje do słynnych „Słoneczników” Wyspiańskiego, „Kobiety z Kurą” Juliana Fałata, czy „Ojczyzny” Jacka Malczewskiego.
Pomysł na projekt zapoczątkowała Fundacja „Tu Brzoza”, której nie było obojętnie obcowanie ze sztuką. Do swojego projektu zaprosiła artystów, którzy inspirowali się nie tylko polskim malarstwem, ale także łódzką tradycją. Dzięki przystankom mamy nowy krajobraz wsi, a mieszkańcy sami dbają, aby owe wiaty przystankowe były zadbane. Z projektu stały się atrakcją turystyczną, bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów. Jeśli myślicie, że szybko zostaną zniszczone przez wandali, to… wiedzcie, że mają się świetnie i przystanków z roku na rok jest więcej.
Czy warto inwestować czas i pieniądze w przystanek?
Jak widzicie skoro w innych rejonach Polski można zrobić coś pięknego z wiaty przystankowej, to dlaczego nie można poprawić estetyki w waszej miejscowości. To są projekty, z których warto czerpać inspiracje. Idąc za tym pomysłem może macie w swojej miejscowości lokalnego artystę, który wykona inspirowane malowidło waszą miejscowością, albo wykona oryginalny napis waszej wsi. To wy możecie zapoczątkować nową tradycje i spowodować, że w rejonie będzie o was głośno. Z czasem może też osiągniecie rozgłos na całą Polskę. Taka wiata nie tylko będzie ładna i estetyczna, ale dzięki niej możecie wypromować swoją miejscowość, a co za tym pozyskać fundusze na inne realizacje i plany. Jeśli planujecie zaprosić do projektu inne miejscowości to warto się z nimi spotkać i spróbować wycenić koszt takie remontu wraz z malowidłem. Pamiętajcie, że spójność przy takich inicjatywach to rzecz kluczowa. Każdy z Was jest inny, ale znajdzie coś, co Was łączy i spaja. Następnie wybierzcie się z gotową koncepcją do urzędu gminnego lub powiatowego, aby przedstawić swój plan działania. W urzędzie dowiedzie się kto odpowiada za porządek i remont danego przystanku i wtedy będziecie mogli przystąpić do rozmów z osobami odpowiedzialnymi za dany rejon.
Czy warto inwestować w estetykę swojej małej ojczyzny? Pytanie jest retoryczne, ponieważ to Wy kształtujecie swoją ojczyznę i to od was zależy jaki ma ona charakter. Tylko wspólnota może coś zmienić i zadziałać dobrego dla społeczności. Pozwólcie razem decydować o ważnych rzeczach i zróbcie konkurs na projekt przystanku, a głosować mogą wszyscy mieszkańcy. Jest to czasochłonne i nie damy rady wpasować się we wszystkie gusta, jednak będzie to decyzja i odpowiedzialność zbiorowa.
Czy możemy się spodziewać pięknych tras przystankowych z zachodniopomorskim? 🙂
Marta Krajniak
/Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś/