Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą dlatego zapraszamy najbardziej zaangażowanych społecznie mieszkańców wsi Różańsko (gm. Dębno), Chłopowo (gm. Chłopowo) oraz Rychnów (gm. Barlinek) na dwudniową mega-inspirującą wycieczkę integracyjną do wyjątkowych miejsc, które zrodziły się z pasji i zamiłowania do historii, przyrody i dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego.

Wycieczka odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia 2023 r. a udział w niej będzie całkowicie darmowy. Zapewniamy transport komfortowym autokarem, pełne wyżywienie, nocleg oraz bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc.

MIEJSCE 1:
Hortulus Dobrzyca, czyli kompleks ogrodów pokazowych, tworzonych od ponad 25 lat we wsi Dobrzyca pod Koszalinem, okrzyknięty przez czytelników magazynu National Geographic Travel „Cudem Polski 2023”. Na Ogrody Hortulus składają się dwa, oddalone od siebie o 2 km ogrody:
Ogrody Tematyczne Hortulus – znajduje się tu blisko 30 różnych ogrodów o różnej tematyczne i stylistyce. Na powierzchni 5,5 ha znajdują się: ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim.
Ogrody Hortulus Spectabilis – największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha!

MIEJSCE 2
W Farmie Juchowo poznamy unikalną koncepcję gospodarstwa biodynamicznego oraz weźmiemy udział w warsztatach piekarniczych na bazie lokalnych w 100% ekologicznych produktów.
Wypiekać będziemy tradycyjne chałki, degustować będziemy pieczywa (z mąki ekologicznej) wypiekanego na zakwasie w Juchowie. Spróbujemy także swojskich serów z Juchowskiej Piwnicy.
W ofercie Farmy Juchowo znajdują się m.in.: napary ziołowe, przyprawy, miody, soki, syropy, oleje, ekologiczne mąki i wiele innych, organicznych artykułów spożywczych. W asortymencie nie brakuje także zdrowych słodyczy i przekąsek, a jego uzupełnieniem są naturalne kosmetyki.

MIEJSCE 3
W Dworku Tradycja w Bełcznej poznamy historię szczecińskich Pierników oraz upieczemy takowe bazując na oryginalnym przepisie z 1845 roku używając przy tym drewnianych form! Dokładnie takich jak przed laty.
Ponad 300-letnia historia dworku oraz jego rozliczne historie sprawiają, że pobyt tutaj jest wyjątkowym przeżyciem. Dworek pamięta bezmiar burzliwych, dziwnych i pięknych historii. W jego otoczeniu trwało zwyczajne życie, którego dworek jest dziś żywym wspomnieniem.
W murach domu mieścił się kiedyś zajazd i pastorówka. Po wojnie umieszczono tu archiwum państwowe, a przed kilkudziesięciu laty pełnił on także funkcję wiejskiej szkoły.

MIEJSCE 4
W Trzebiatowie przespacerujemy się po rodzinnej Winnicy Sydonia, zwiedzimy winiarnię, posmakujemy win i serów zagrodowych swojskiej produkcji, a przede wszystkim usłyszymy wyjątkową historię patronki tego miejsca Sydonii von Borck.

DLA KOGO WYCIECZKA?
Wycieczka będzie formą nagrody dla najbardziej zaangażowanych mieszkańców, dlatego PIERWSZEŃSTWO udziału będą miały osoby które:
– brały udział w warsztatach realizowanych w projekcie Idee przez wieś i/lub
– jako wolontariusze REGULARNIE angażują się społecznie na rzecz swoich wsi (np. pomagają przy organizacji imprez, biorą udział w akcjach porządkowych, są aktywnymi członkami/członkiniami wiejskich stowarzyszeń itp.)
– nie uczestniczyły we wcześniejszych podobnych wyjazdach organizowanych przez naszą fundację.

ZAPISY NA WYCIECZKĘ PRZYJMUJĄ:

  • Sylwia Urbaniak – 603 186 553 (Różańsko)
  • Ewa Stolarska – 505 711 328 (Rychnów)
  • Beata Filipczak – 691 640 884 (Chłopowo)