Zastanawiałeś się nie raz, że chciałbyś coś zrobić dla swojej małej społeczności, ale jeszcze nie wiesz gdzie zacząć. Masz obawy czy twój pomysł spodoba się innym mieszkańcom? Chciałbyś zrobić mikro inicjatywę, ale brakuje ci funduszy? Gdzie szukać na to środków? Gdzie możesz udać się o pomoc? Czy ktoś pomoże mi zrealizować moje małe marzenie?

Jeśli choć jedno z tych pytań jest bliskie twojemu sercu i od pewnego czasu powtarzasz sobie je w swojej głowie to koniecznie czytaj dalej i zacznij działać. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, czy w jakiś sposób możesz dokonać zmiany, nawet małej w swojej małej miejscowości, to TAK możesz! jeśli tylko masz czas, motywacje i wiesz gdzie szukać pomocy.

Gdzie warto szukać wsparcia?

Zanim przejdziesz do działania to sprawdź jakie istnieją w twojej miejscowości organizacje. Może to być np. Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, rada sołecka, inne organizacje pozarządowe, szkoła. Na początku warto zapoznać się z tymi jednostkami i dowiedzieć się czy mogą w jakimś stopniu przyczynić się do rozwoju twojego pomysłu. Musisz przygotować się też na słowa krytyki, ponieważ nie wszystkim musi spodobać się twój pomysł. Jednak jeśli już znajdziesz swoich sprzymierzeńców to przedstaw jaki masz plan działania, jakiej pomocy potrzebujesz, jaki będzie efekt twojego działania. Zawsze zapisz po takim spotkaniu krótką notatkę, zwłaszcza jeśli ktoś oferuje Tobie pomoc.

Nawiązywanie nowych kontaktów jest bardzo ważne, ponieważ dzięki członkom tych organizacji będziesz mógł łatwiej realizować swoje pomysły. Jeśli chcesz zostać zauważony to musisz dobrze sprzedać swój temat, to ty wiesz jak bardzo ci na nim zależy i chcesz, aby mieszkańcy twojej miejscowości zyskali na tym. Jeśli masz już wsparcie kilku ważnych osób, to kolejnym krokiem będzie poinformowanie o swoim pomyśle całej społeczności wiejskiej. Jednym z miejsc, aby opowiedzieć o swoim pomyśle będzie zebranie wiejskie. Może właśnie na nim usłyszy cię twój potencjalny sponsor. Trzeba mieć nadzieje i walczyć. Często rada sołecka posiada fundusz na różne działania, jeśli twój pomysł będzie na tyle dobry to fundusze na inicjatywę same się znajdą, jeśli jednak nie zapytasz, nigdy nie poznasz odpowiedzi.

Jakiej zmiany chcesz dokonać?

Na to pytanie znasz tylko Ty odpowiedź. Jeśli chcesz upiększyć jakiś skwer w miejscowości lub stworzyć miejsce spotkań dla mieszkańców to twój pomysł może szybko przerodzić się w czyn i małym kosztem uda ci się szybko zrealizować dany pomysł, ale potrzebni są partnerzy do pracy. Możesz postarać się mikrodotacje na działania sąsiedzkie. Zapytaj zaprzyjaźnione stowarzyszenie gdzie szukać funduszy na działania. Jeśli chcesz, aby w twojej wiosce pojawiła się np. siłownia pod chmurką to wtedy najlepiej zgłosić się do sołtysa i rady sołeckiej. Następnie wspólnie można zgłosić się do gminy i zapytać jakie są możliwości wsparcia takiego przedsięwzięcia.

Za każdym projektem stoją ludzie, którzy będą potrzebni do danej realizacji. Nie chodzi tutaj tylko o ręce do pracy, tylko o ich nastawienie, poradę, czasem dobre słowo. To głos poparcia danej społeczności daje większe możliwości. A twój sukces, może być sukcesem wszystkich mieszkańców i przysporzyć wiele przyjemnych realizacji. Jeśli już zrobisz jedną rzecz, następna będzie tylko kwestią czasu.

Marta KRAJNIAK

Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś