W obecnych czasach dzieci posiadają smartfony, konsole do gier, tablety i całą masę elektronicznych zabawek. Forma spędzania wolnego czasu zmieniła się na przestrzeni lat. Jak kiedyś radziły sobie dzieci bez komputerów i Internetu?

Beztroskie dzieciństwo było pełne gier i zabaw ruchowych, w które można było bawić się w ogrodzie lub na podwórku. Całe dnie mijały na świeżym powietrzu i ciężko było wrócić do domu na kolacje. Miało się podarte kolana i spotykało się pod trzepakiem. Nikt nie musiał wysyłać sobie pinezki z lokalizacją, tylko każdy wiedział kiedy i gdzie się spotkać.

Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej znanych gier i zabaw.

Gąski, gąski do domu…

Granie w gumę to była jedna z najpopularniejszych gier. Skakanie przez gumę to dobra forma aktywność fizyczna. Były określone po kolei figury, które trzeb było wykonać. Gra w podchody, to gra terenowa. Dzieci dzieliły się na dwie grupy. Jedna grupa uciekała i po drodze przygotowywała zagadki i zostawiała wskazówki, zadania, strzałki do ich kryjówki. Cel gry był taki, aby odnaleźć drugą grupę. Dwa ognie to gra sportowa. Na początku wybierało się dwóch kapitanów drużyny, których zadaniem za pomocą piłki było tzw. „zbicie” uczestnika z sąsiedniej drużyny. Wygrywa ta drużyna, która zbije wszystkie osoby z przeciwnej ekipy. Zabawa w klasy tzw. chłopa lub chłopka, była to gra, która ćwiczyła celność i równowagę. Na płaskiej powierzchni trzeba było namalować 7 pól: 3 kwadraty, dwa prostokąty i na końce jedno koło, które było przedzielone na pół. Potem rzucając kamieniem lub małym patykiem trzeba było pokonać całą trasę najpierw skacząc na dwóch nogach, a w następnym etapie na jednej nodze, potem na drugiej. I tak mogło zlecieć kilka godzin. Zapytajcie rodziców i dziadków, czyli w ciuciubabkę. Ciuciubabka to gra, która wymaga bezpiecznego i prostego miejsca, ponieważ jednej z osób zasłania się szalikiem lub innym kawałkiem materiału oczy, tak aby nic nie widziała. Wyczulamy tutaj zmysły węchu i słuchu. Potem kilka razy kręciło się w kółko tą osobą, aby nie wiedziała w jakim kierunku dokładnie się znajduje. I na koniec osoba, która szuka musi złapać i odgadnąć uczestników zabawy, którzy pochowali się w wytyczonym miejscu do zabawy. Gra w berka, to klasyka zabaw. Kim jest berek? Berek to osoba kto musi złapać i klepnąć kolejną osobę. Kiedy ktoś następny zostanie złapany, sam stawał się berkiem i teraz ta osobą musiała złapać kolejną. I tak w kółko…

Jest wiele zabaw, które moglibyśmy jeszcze wymienić m.in.: skok przez skakankę, zabawa w chowanego, gra w młynek, kółko i krzyżyk, wyścig w kapsle. Część z nim jest znana dzieciom. Pokaż najmłodszemu pokoleniu, że stare gry podwórkowe mogą być świetną i zabawną odskoczną, którą mogą zastąpić od czasu do czasu. Gry podwórkowe z dawnych lat są mniej popularne wśród dzisiejszych dzieci, jednakże wciąż są one dostępne i część dzieci może się nimi bawić. W zależności od miejsca zamieszkania, dostępności miejsca i innych czynników, dzieci mogą się angażować w różne formy zabaw, w tym również w gry podwórkowe.

Pokażcie dzieciom twoje ulubione gry z twoich lat dzieciństwa i naucz je jak można w ciekawy i aktywny sposób spędzać czas. Zabawy mogą być organizowane w parku, na ogrodzie, na podwórku, w parku lub na innej otwartej przestrzeni. Wybierz miejsce bezpieczne z dużą ilością miejsca. Jeśli dzieciaki będą miały dobre warunki do zabawy to będą bardziej skłonne do gry i większego zaangażowania.

Organizowanie zabaw i gier podwórkowych dla dzieci to doskonały sposób, aby przypomnieć im o starych tradycjach i zachęcić do gry w zespołowych grach.

Marta KRAJNIAK

Artykuł opracowany w ramach kampanii społecznej #IDEEprzezWieś

fot. natuli.pl