Za nami ostatnie spotkania w ramach prac nad planami rozwoju Różańska oraz Chłopowa. W sobotę spotkaliśmy się w tych miejscowościach aby zaprezentować wypracowane dokumenty i poddać je konsultacjom z mieszkańcami.
Plany rozwoju wsi są owocem naszych ubiegłorocznych spotkań warsztatowych, ankietyzacji mieszkańców, dyskusji z liderami tutejszych społeczności i zakładają następujące kluczowe przedsięwzięcia:
RÓŻAŃSKO:
- Utworzenie nowej świetlicy wiejskiej w Różańsku poprzez adaptację istniejącego pustostanu.
- Organizacja oferty czasu wolnego i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną na rzecz dobra wspólnego
- Rozwój systemu zieleni publicznej na terenie Różańska w tym stworzenie wiejskiego parku i rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej
- Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w obrębie miejscowości
CHŁOPOWO:
- Rozwój przestrzeni rekreacyjnej (wiata z miejscem na grilla)
- Rewitalizacja i przywrócenie użytkowania parku
- Punkt widokowy na tereny cenne przyrodniczo
- Budowa/rozbudowa placu zabaw
- Zwiększenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej
- Poprawa infrastruktury drogowej w otoczeniu miejscowości
Finalizowane prace nad planami rozwoju Różańska i Chłopowa nie oznaczają, że takie przedsięwzięcia uda się zrealizować. Plany są jedynie (i aż) wyrażeniem woli i oczekiwania mieszkańców uzgodnionymi w trybie dyskusji i społecznego konsensusu.
Projekty wypracowanych dokumentów znajdziecie w linkach poniżej. Uwagi do nich zbieramy do 21 stycznia (mailowo na adres biuro@pfsp.pl, bądź przez osobisty kontakt z kadrą projektu):
- Plan Chłopowo [POBIERZ]
- Plan Różańsko [POBIERZ]
Po co to wszystko?
Tworzenie wieloletnich planów rozwoju wsi jest ważne, ponieważ umożliwia skoncentrowanie się na długofalowych celach i potrzebach społeczności wiejskiej. Planowanie na przyszłość pozwala lepiej zarządzać zasobami, inwestycjami i infrastrukturą, co sprzyja poprawie jakości życia mieszkańców. Dodatkowo, plany rozwoju uwzględniające zrównoważony rozwój mogą wspierać ochronę środowiska, promować lokalną przedsiębiorczość i przede wszystkim przyczynić się do wzmocnienia społeczności wiejskiej.