Czy francuskie prawo ochrony wsi będzie obowiązywało w Polsce?
Trend związany z przeprowadzką mieszkańców miast na wieś, generuje szereg problemów dla rolników uprawiających rolę i hodujących zwierzęta. W związku z tym, podejmowane są różnego rodzaju działania w zakresie zmiany prawa, które mają zapewnić ochronę rolnikom.
Organizacja o nazwie Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego jest inicjatorem akcji, która ma na celu uświadamianie osób odwiedzających wieś, że normalnym zjawiskiem są na niej odgłosy maszyn rolniczych czy zapachy zwierząt. Akcja ta jest odpowiedzią na nieustające skargi nowych mieszkańców wsi, którym przeszkadza wykonywanie codziennych prac rolniczych przez sąsiadów. Osoby te potrafią nawet wzywać policję, aby interweniowała w przypadku zakłócania ich spokoju.
Przykładem może być historia rolnika spod Łodzi. Hodowca trzody chlewnej został zmuszony przez sąd do zapłaty odszkodowania swoim sąsiadom, z powodu zapachów dochodzących z jego gospodarstwa.
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego jest współorganizatorem akcji „Tu jest wieś, tu się trzodę hoduje”. Celem tej akcji jest domaganie się zmian w prawodawstwie, które miałyby zabezpieczać prawa rolników do życia zgodnego z wykonywanymi przez nich zadaniami. Ponadto projekt ten ma zwrócić uwagę mieszkańców miast na to, że wieś to, przede wszystkim, tereny upraw i hodowli zwierząt, a dopiero potem to miejsce na odpoczynek oraz podziwianie pięknych krajobrazów. Organizacja wskazuje, że każda osoba przeprowadzająca się na wieś, powinna być świadoma mogących mieć tam miejsce niedogodności, które generuje produkcja rolna.
Francuskie prawo ochrony rolników i terenów rolnych wzorcem dla polskich producentów rolnych oraz hodowców
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego podkreśla, że rolnictwo jest bardzo ważnym segmentem polskiej gospodarki. W 2023 roku sektor rolno-spożywczy stanowił 3,3 % polskiego PKB. Polska jest drugim największym producentem rolniczym w Unii Europejskiej. Eksport polskiej żywności do innych krajów Unii Europejskiej wyniósł 53,5 miliarda euro w 2024 roku. W związku z tym istotna w sektorze rolno-spożywczym branża zwierzęca postuluje prawne usprawnienie procesów związanych z ochroną zarówno polskiej wsi, jak i rolników.
W 2023 roku we Francji wprowadzone zostało nowe prawo, które ma być odpowiedzią na skargi mieszkańców miast, którzy przeprowadzili się na wieś. Idąc śladem Francuzów, polscy hodowcy i producenci mięsa dążą do tego, aby podobne prawo zostało wprowadzone również na terenie Polski. Przygotowują oni raport dotyczący przyczyn wprowadzenia wspomnianych zmian prawnych we Francji i konsekwencji, jakie one spowodowały.
Głównym celem działania przedstawicieli branży zwierzęcej jest ochrona społeczna, kulturalna i ekonomiczna terenów wiejskich w Polsce. Ma to zapobiec kuriozalnym sytuacjom, w których rolnicy są karani przez sądy, ponieważ wykonują typowe prace związane z uprawą roślin czy hodowlą zwierząt. Śledząc w internecie postępy w tej sprawie, warto również sprawdzać wyniki spotkań sportowych za pośrednictwem strony: bet.pl/bonus/fortuna-kod-promocyjny/
Przedstawiciele branży rolniczej dążą do wprowadzenia w Polsce przepisów analogicznych do obowiązujących we Francji, zapewniających ochronę wsi. Czas pokaże czy ta inicjatywa zostanie uznana przez polskie władze i stanie się powszechnie obowiązującym prawem w Polsce.