Wsparcie finansowe dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2025 roku – ruszył nabór wniosków
Koła Gospodyń Wiejskich to wciąż prężnie działające placówki. Odpowiednie dofinansowanie ich działalności, pomaga im w promowaniu polskiej regionalnej kultury i tradycji.
Dzięki finansowemu wsparciu działalności statutowej, Koła Gospodyń Wiejskich mogą być kreatywne w swoich działaniach. Wszystkie placówki tego rodzaju, które są wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, mogą raz w roku wystąpić o wsparcie pieniężne z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 24 marca do końca września 2025 roku mogą składać wnioski o tę formę dofinansowania. Wynosi ono od 8 do 10 tysięcy złotych, więc pozostało na identycznym poziomie, jak w zeszłym roku. Niezbędne formularze można znaleźć na stronie internetowej ARiMR.
W 2025 roku ogólna pula pieniędzy, przeznaczonych na tego rodzaju pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce, została ustalona w wysokości aż 120 mln złotych. Warto pamiętać o tym, że kwota przeznaczona na dofinansowanie wybranego Koła uzależniona jest od ilości jego członkiń. Ich liczba powinna odpowiadać tej, jaka była w momencie składania wniosku do ARiMR. Najniższą kwotę 8 tysięcy złotych otrzymają Koła Gospodyń Wiejskich, liczące do 30 osób. O 9 tysięcy złotych mogą ubiegać się te, w skład których wchodzi od 31 do 75 członkiń. Najwięcej pieniędzy mogą uzyskać koła, składające się z ponad 75 osób. Poszukując w internecie wniosków o dofinasowanie do wydrukowania i wypełnienia, warto przy okazji sprawdzić bieżące wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z Lebull opnie.
Jakie są zasady przyznawania dofinansowań dla Kół Gospodyń Wiejskich?
Pomoc finansowa dla Kół Gospodyń Wiejskich jest przydzielana przez ARiMR, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ważny jest nie tylko cel jej przeznaczenia, ale również kwestia spełniania przez dane koło określonych, wymaganych warunków. Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać o pomoc, jeśli zobowiążą się do wydatkowania otrzymanych pieniędzy na cele, które ujęte są w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Działania te muszą zakończyć do dnia 31 grudnia 2025 r. Muszą również być gotowe na rozliczenie otrzymanej kwoty i wykonanie z tej czynności stosowanego sprawozdania, do dnia 31 stycznia 2025 roku.
Ponadto obowiązane są również do zwrotu niewykorzystanych lub bezzasadnie otrzymanych funduszy, do końca 2025 roku. Ta czynność także wymaga adekwatnego sprawozdania. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, wszelką dokumentację księgową, dotyczącą dofinansowania danego koła należy przechowywać przez okres dwóch lat od momentu złożenia sprawozdania. Pieniądze mogą być wydatkowane na działalność kulturalną koła w zakresie np. popularyzacji kultury ludowej, ale również na jego działalność gospodarczą, edukacyjną czy społeczno-wychowawczą.
Od marca do września br. Koła Gospodyń Wiejskich mogą starać się o dotacje finansowe z funduszu AMiRM. Ta forma pomocy umożliwi im w realizacji różnych zadań, wyznaczonych na dany rok.